Aikido - kurz sebaobrany

Kód kurzu: hob-aiki  /  

Aikido kurz sebaobrany

30,00 €

Čo je to Aikidó ?

Aikido je mladé japonské bojové umenie, ktoré sa začalo šíriť do sveta po 2. Svetovej vojne. Zaznamenalo dosť rýchly rozmach, pretože ide o sebaobranné umenie hlásajúce mier, toleranciu a spoluprácu. Jeho zakladateľom je Morihei Ueshiba (často označovaný ako O-Sensei alebo Veľký učiteľ).

V aikido sa odrážajú staré umenia boja (kodokan džudo, daito rjú, kašima šinto rjú), práca zo zbraňami aj hlboké duchovné a filozofické princípy. Napriek svojej jemnosti to je veľmi účinná sebaobrana, ktorá nevyžaduje nadpriemerné fyzické predpoklady. Aikido sa nesústreďuje na udieranie alebo kopanie súperov, skôr na využitie ich energie k získaniu kontroly nad nimi, alebo ich odhodeniu od seba. Nie je to statické umenie, ale kladie veľký dôraz na pohyb a dynamiku pohybu.

Po bližšom spoznaní, cvičenci nachádzajú v aikido to, čo hľadajú. Či už sebaobrannú techniku, duchovné osvietenie, fyzické zdravie alebo mier mysle. Cesta harmónie si našla u mnohých lúdi pevné mesto v ich živote. Každému poskytuje dostatok možností na rozšírenie vlastných obzorov a prekonávanie samého seba. O Sensei zdôrazňoval morálne a duchovné aspekty tohto umenia, prikladajúc veľkú váhu rozvoju harmónie a mieru. „Cesta harmónie ducha“ je jedným zo spôsobov ako môže byť „aikido“ prekladané do slovenčiny.

Toto všetko platí i pre súčasné aikido, hoci rôzne štýly nezdôrazňujú duchovné aspekty rovnako. Hoci sa myšlienka bojovej disciplíny snažiacej sa o mier a harmóniu môže zdať paradoxnou, je to však najzákladnejšou zásadou tohto umenia.

   

Kto môže cvičiť aikido ?

Vek pri cvičení aikido nerozhoduje. Najmladších členov máme približne od 5 rokov.

Čo je potrebné si priniesť ?

Aikido sa cvičí v kimone. To však nie je podmienkou. Začiatočníci môžu trénovať aj v úbore. Odporúča sa tričko s teplákmi. Neodporúčajú sa kraťasy. Aikido sa cvičí naboso, čiže nie je potrebná žiadna obuv.

Termín:

Utorok:       17:00 - 19:00

Štvrtok:      17:00 - 19:00

Miesto cvičenia v Košiciach:

Treningy :
Penzion u Leva / telocvičňa

Alejova 2, Košice

Na tréning je potrebné volať +421 903 350 186

Podrobnosti a termíny

Zamerajme sa na svoj cieľ a svojou pozornosťou si pritiahneme potrebné možnosti.
TOP